UWAGA - BEZPIECZNE WAKACJE!

 

Porady na temat zagrożeń związanych z wakacyjnym wypoczynkiem dzieci i młodzieży.

Kliknij foto

 

 

UWAGA - BEZPIECZEŃSTWO

             NAD  WODĄ!

 

Porady na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą.

Kliknij foto

 

   UWAGA - NIEBEZPIECZNE OWADY!

 

Porady na temat zagrożeń powodowanych przez owady błonkoskrzydłe.

                                 

 

Zagrożenie powodowane przez owady błonkoskrzydłe - usuwanie gniazd i rojów szerszeni, os oraz pszczół

 

Czytaj więcej  str. 1  str. 2  str. 3  str. 4

Przykładowy (nieobligatoryjny) wykaz firm, świadczących usługi polegające na odpłatnym usuwaniu gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych (szerszeni, os, pszczół, itp.) czytaj więcej...

 

 

AKTUALNOŚCI

 

 

SIERPIEŃ 2014 ROKU

 

Wybuch gazu

 W dniu 9 września br. o godz. 645 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach przyjął zgłoszenie, że w miejscowości Wieprz w powiecie wadowickim doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Zgłoszenia dokonał przejeżdżający w tym momencie strażak KP PSP w Wadowicach będący po służbie, który jako pierwszy przystąpił do udzielania pomocy osobie poszkodowanej wraz z członkami rodziny do czasu przybycia na miejsce ZRM, wykorzystując wyposażenie torby R1, którą udostępniła załoga OSP Wieprz będąca pierwsza na miejscu zdarzenia . Przybyłe na miejsce zdarzenia 2 zastępy z JRG Andrychów (GCBARt i GBARt) oraz 2 zastępy GBA  i GBARt z miejscowej OSP Wieprz i zastęp GBA z OSP Nidek rozpoczęły działania gaśnicze poprzez podanie 4 prądów wody na objętą pożarem całą druga kondygnację budynku oraz zabezpieczenie miejsce wybuchu. Po dokonaniu rozpoznania dowódca zastępu GBARt z JRG Andrychów stwierdził, że w wyniku wybuchu gazu (prawdopodobnie ulatniającego się   z instalacji kuchenki gazowej) doszło do całkowitego zniszczenia południowej ściany budynku na poziomie piętra, częściowego zniszczenia zachodniej ściany i żelbetowego stropodachu, natomiast w wyniku gwałtownego pożaru poparzeń I i II stopnia doznała 87 letnia właścicielka budynku, która została wyprowadzona z niego do sąsiedniego budynku przez męża wnuczki. Po założeniu opatrunków hydrożelowych na miejsca oparzeń  przekazano poszkodowaną przybyłemu na miejsce ZRM, a następnie zastęp OSP Wieprz zabezpieczył lądowisko dla zadysponowanego na miejsce śmigłowca LPR. Na miejsce działań ratowniczych przybył Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach mł. bryg Paweł Kwarciak i objął kierowanie akcją. Po zlokalizowaniu i wyniesieniu na zewnątrz butli na gaz propan-butan zastępy przystąpiły do zabezpieczenia budynku przed dalszym zawaleniem poprzez użycie drewnianych stempli i belek, przeszukania pogorzeliska i gruzowiska w celu dogaszenia ognisk pożaru oraz założeniem plandek w celu ochrony przed zalaniem. Działania ratownicze zakończono o godz. 10:53 po czym miejsce zdarzenia przekazano synowi poszkodowanej wraz z całkowitym zakazem użytkowania obiektu do czasu podjęcia decyzji przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.


 


 

 

 

 

 

Ogólnopolskie zawody strażaków
„Strażackie Wyzwanie” w formule
"Firefighter Combat Challenge"

W dniach 29-30.08.2014 roku pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - gen. bryg. Wiesława Leśniakiewicza, Starosty Wadowickiego - Jacka Jończyka oraz Burmistrza Andrychowa - Tomasza Żaka na Placu Mickiewicza rozegrane zostały ogólnopolskie zawody strażaków  "Firefighter Combat Challenge", których organizatorem była Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach oraz wadowickie Koło Terenowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa.

       W zawodach formuły FCC czyli Firefighter Combat Challenge, przy optymalnej dla zawodów pogodzie, rywalizowało 76 strażaków z Polski i Słowacji w startach indywidualnych oraz 70 strażaków w tandemach, którzy wyposażeni  w umundurowanie specjalne, hełm, rękawice i obuwie specjalne oraz aparat powietrzny z podpiętą do niego maską wykonywali na czas szereg niezwykle wyczerpujących zadań polegających na wbiegnięciu z pakietem węży strażackich na 12-metrową konstrukcję imitującą klatkę schodową, wciągnięciu na szczyt wieży przy pomocy linki ratowniczej zwiniętych węży pożarniczych, zbiegnięciu z konstrukcji i przesunięciu specjalnego metalowego elementu konstrukcyjnego poprzez wielokrotnie uderzanie weń 5-kilogramowym młotem, rozciągnięciu nawodnionej linii gaśniczej oraz strąceniu prądem wody specjalnej tarczy i na koniec - przeciągnięciu 80-kilogramowego manekina do linii mety.

       Miło nam donieść, że w kategorii "Kobiety Open" zwyciężyła kpt. Agnieszka Figuła z KW PSP w Krakowie, natomiast tylko 1 uczestniczka nie ukończyła tej morderczej rywalizacji.  

       Zawodom, których organizację wsparły liczne podmioty i instytucje, o których warto przeczytać na oficjalnej stronie internetowej FCC (www.wadowicefcc.com.pl), towarzyszyło szereg atrakcji: odbyły się m.in. pokazy wyrzutu gorącego oleju i gaszenia pożarów cieczy palnych, stanowisko spróbuj sam” czyli mini FCC, mała wioska pożarnicza oraz prezentacja hydraulicznego sprzętu ratowniczego w trakcie symulowanego uwalniania osoby poszkodowanej  z wraku samochodu, dzieci i dorośli mieli możliwość zmierzenia się ze ścianką wspinaczkową a także obejrzenia prototypu nowoczesnych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych.

       Uroczyste zakończenie zawodów połączone z wręczeniem pucharów, dyplomów oraz nagród uświetnili swoją obecnością: Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Roman Babski, Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach - mł. bryg. Paweł Kwarciak oraz jego zastępca mł. bryg. Paweł Szczepańczyk.

WYNIKI KOŃCOWE:

Kategoria: Kobiety

1. Agnieszka Figuła- KM PSP Kraków                     4:11:27

2. Marta Ryba- OSP Łękawica                                5:08:66

3. Magdalena Kocińska- TFA TEAM Toruń             6:09:91

Kategoria:  Mężczyźni do lat 30- M30:

1. Mateusz Nogajski- TFA TEAM Toruń                 1:41:15

2. Paweł Hess- KW PSP Katowice                          1:41:77

3. Marek Salacha- OR HaZZ Michalovce                  1:45:86

Kategoria: Mężczyźni powyżej 30 lat- M45:

1. Radosław Komorek- TFA TEAM Szczecin           1:33:92

2. Marcin Zdziebło- KW PSP Katowice                    1:41:55

3. Krzysztof Plesner- TFA TEAM Szczecin              1:44:19

Kategoria: Tandem

1. TFA TEAM Szczecin
    Paweł Kocoń & Radosław Komorek                    1:20:96

2. Bielsko- Biała
    Paweł Hess & Daniel Góralczyk                          1:26:06

3. TEAM Choszczno 1

     Karol Kuligowski & Radosław Gwadera               1:27:02

Kategoria: Sztafeta

1. TFA TEAM Szczecin                                          1:14:57

2. TEAM Choszczno                                               1:15:32

3. KW PSP Katowice                                              1:21:87

Kategoria: OPEN

1. Radosław Komorek- TFA TEAM Szczecin           1:33:92

2. Mateusz Nogajski- TFA TEAM Toruń                 1:41:15

3. Marcin Zdziebło- KW PSP Katowice                   1:41:55


 


 

 

foto:Robert Wlezień 

 

 

LIPIEC 2014 ROKU

 

 

 

Akcja "Biała niedziela"

              

       Na prośbę organizatorów zamieszczamy informację na temat społecznej akcji medycznej pn. "Biała niedziela", która zostanie przeprowadzona w dniu 27.07.2014 roku (niedziela) w Centrum Kultury Zbywaczówka - Jaroszowice. W ramach akcji wykonywana będzie bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 50-69 lat, w programie przewidziano także punkt krwiodawstwa, pokaz udzielania pierwszej pomocy, bezpłatne badania poziomu cukru i cholesterolu oraz konsultacje z lekarzem. Po raz kolejny wszystkie osoby, które chcą uratować chorych na białaczkę będą miały możliwość zarejestrowania się jako potencjalni Dawcy Szpiku (Fundacja DKMS). Zachęcamy do udziału w akcji! 

 

 

Tekst: JK

 

 

 

Mł. asp. Paweł Woźnica - mistrzem Polski w kategorii hobby full w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Górskim "Diverse Downhill Contest 2014"

    Ponownie miło nam powiadomić, że w dniu 20.07.2014 roku kolejny strażak JRG Andrychów został mistrzem Polski. Tym razem najlepszym zawodnikiem w kraju okazał się mł. asp. Paweł Woźnica, który wywalczył tytuł kolarskiego mistrza Polski w zjeździe w tzw. kategorii hobby full.

       Mistrzostwa Polski przeprowadzono w dniach 19-20.07.2014 roku a areną zmagań kolarzy górskich w eliminacjach oraz finałach były strome stoki góry Żar.

       W rywalizacji polegającej na jak najszybszym pokonaniu w 30-stopniowym upale trasy o długości kilku tysięcy metrów pełnej stromizn, dziur, wykrotów i innych przeszkód przystąpiło w dziewięciu kategoriach ponad 200 zawodniczek i zawodników. 

       W kategorii hobby full mł. asp. Paweł Woźnica w pokonanym polu pozostawił 60 zawodników nie tylko z Polski, ale także z Rosji, Łotwy i Słowacji.

 

 

   

Tekst: JK

Foto: www.facebook.com, www.downhillcup.eu

 

 

 

Asp. Jacek Górski - mistrzem Polski w klasie sport w Paralotniowych Mistrzostwach Polski 2014

    Miło nam zakomunikować, że w dniu 13.07.2014 roku strażak andrychowskiej JRG - asp. Jacek Górski wywalczył tytuł paralotniowego mistrza Polski w tzw. klasie sport.

       W bieżącym roku mistrzostwa Polski rozgrywane były dwuetapowo: pierwsza runda odbyła się w dniach 8-14 czerwca 2014 roku w ramach międzynarodowych zawodów w słoweńskim Tolminie a drugą rundę przeprowdzono w dniach 10-13 lipca 2014 roku w niedalekim Szczyrku i na górze Żar.

       W rywalizacji składającej się z sześciu konkurencji polegających na osiągnięciu w określonym czasie tzw. cylindra startowego a następnie przelocie wyznaczonymi trasami o długości od 33 do 87 km i zaliczeniu kolejnych punktów zwrotnych (kontrolnych) przy wykorzystaniu nawigacji GPS uczestniczyło łącznie 75 pilotów z Polski.

       Po zakończeniu zawodów i podliczeniu wyników okazało się, że tytuł paralotniowego mistrza Polski w klasie sport na rok 2014 zdobył nasz kolega - asp. Jacek Górski (warto dodać, że w innej klasyfikacji, tzw. generalnej Jacek Górski zajął znakomite szóste miejsce).

 

    

Tekst: JK

Foto: M. Kliś, www.psp.org.pl

 

 

"Odszedł na wieczną służbę"

       Strażacy i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach z ogromnym smutkiem przyjęli wiadomość o niespodziewanej śmierci byłego komendanta wojewódzkiego PSP w Bielsku-Białej - st. bryg. w st. spocz. Waldemara Rybkowskiego.  

       W imieniu Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach oraz całej załogi KP PSP Wadowice łącząc się w żalu, składamy rodzinie oraz bliskim zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.

       Ceremonia pogrzebowa śp. st. bryg. w st. spocz. Waldemara Rybkowskiego odbędzie się w dniu 12.07.2014 roku (sobota) o godz. 12:10 na w kaplicy cmentarza komunalnego w Koninie - Morzysławiu.

Tekst: JK

Foto: archiwum KM PSP Bielsko-Biała

 

 

Akcja "Pomóż Lili i innym!"

              

       Na prośbę naczelnika OSP Jaroszowice - dh. Bogusława Brańki zamieszczamy informację na temat działalności Fundacji DKMS związanej z rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych - zachęcamy do udziału w akcji! 

 

 

 

Tekst: JK

 

 

 

CZERWIEC 2014 ROKU

 

 

 

 

Inspekcja gotowości operacyjnej OSP Inwałd i OSP Roczyny

              

       W dniu 26.06.2014 roku zespół inspekcyjny KP PSP Wadowice w składzie: mł. bryg. Jacek Kolber oraz st. kpt. Henryk Maciejczyk przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej dwóch jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Andrychów włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - OSP Inwałd i OSP Roczyny. 

       Po wezwaniu, przy użyciu systemu selektywnego alarmowania, sił i środków obu jednostek OSP w okolice Domu Strażaka w Inwałdzie, członkowie zespołu inspekcyjnego po sprawdzeniu stanu osobowego, wyposażenia indywidualnego oraz uprawnień druhen i druhów do udziału w działaniach ratowniczych, wyznaczyli im do realizacji zadania w ramach pozorowanej akcji ratowniczo-gaśniczej. Działania zastępów OSP polegały na ugaszeniu pożaru suchej trawy na nieużytkach rolnych w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu magazynowego. W trakcie wykonywania przez druhów OSP czynności ratowniczo-gaśniczych członkowie zespołu inspekcyjnego, obserwowali przebieg i sposób realizacji zadań, zwracając przy tym szczególną uwagę na przestrzeganie przez strażaków OSP m.in. przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad taktyki działań ratowniczo-gaśniczych oraz zasad prowadzenia korespondencji radiowej.

       Po zakończeniu pozorowanej akcji ratowniczej kontrolujący podzielili się z członkami OSP spostrzeżeniami z przebiegu działań, a następnie sprawdzili sprawność i utrzymanie wybranego sprzętu pożarniczego oraz ratowniczego a także stan techniczny oraz porządek i czystość w części operacyjno-szkoleniowej remiz OSP.

       Na zakończenie inspekcji sporządzono protokoły jej przebiegu oraz na podstawie przyjętych wskaźników liczbowych dokonano oceny obu jednostek - obie jednostki otrzymały oceny pozytywne.

 

 

Tekst i foto: JK

 

 

IV Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP grup A i C 

       W dniu 15.06.2014 roku (niedziela) o godz. 9:00 na stadionie sportowym MKS "Skawa" w Wadowicach odbyły się IV Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP grup A i C.

       Organizatorem zawodów, w których wystartowało łącznie 524 zawodniczek i zawodników z 62 drużyn (15 - MDP dziewcząt, 13 - MDP chłopców, 15 - drużyn kobiet oraz 19 drużyn mężczyzn) był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie, Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie oraz Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach.

       Zawody pod przewodnictwem asp. sztab. Andrzeja Gwiazdonika (KP PSP Sucha Beskidzka) sędziowali funkcjonariusze PSP z tzw. wojewódzkiej komisji sędziowskiej oraz wytypowani członkowie OSP z terenu Małopolski.

 

Oto zdobywcy czołowych miejsc w poszczególnych kategoriach:

 

     Grupa MDP dziewcząt w wieku 10-16 lat:

1. OSP Przytkowice - 1027,2 pkt.

2. OSP Ptaszkowa – 1017,5 pkt.

3. OSP Bukowska Wola - 1003,7 pkt.

 

     Grupa MDP chłopców w wieku 10-16 lat:

1. OSP Przytkowice - 1026,6 pkt.

2. OSP Wilkowisko – 1025,6 pkt.

3. OSP Dominikowice - 1022,8 pkt.

...

13. OSP Targanice Dolne - 941,0 pkt.

 

     Grupa kobiet:

1. OSP Wierzbno – 121,9 pkt.

2. OSP Krempachy - 122,1 pkt.

3. OSP Przytkowice - 124,3 pkt.

 

     Grupa mężczyzn:

1. OSP Przytkowice – 90,7 pkt.

2. OSP Nowe Bystre – 92,7 pkt.

3. OSP Wróblówka - 94,7 pkt.

...

6. OSP Wieprz - 99, 7 pkt.

 

       W uroczystym zakończeniu i wręczeniu nagród uczestniczyli m.in.: Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Józef Galica oraz wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP - druhna Teresa Tiszbierek i dyrektor Oddziału Wykonawczego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie – druh Kazimierz Sady.

 

 

Tekst: JK

Foto: G. Cegła i G. Świątek

 

 

Inspekcja gotowości operacyjnej OSP Klecza

       

       W dniu 11.06.2014 roku zespół inspekcyjny KP PSP Wadowice w składzie: mł. bryg. Jacek Kolber i st. kpt. Mirosław Matusik przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy. 

    Po zadysponowaniu, przy wykorzystaniu systemu selektywnego alarmowania, sił i środków OSP pod Dom Strażaka w Kleczy, członkowie zespołu inspekcyjnego sprawdziwszy stan osobowego, wyposażenie indywidualne oraz uprawnienia druhów do udziału w działaniach ratowniczych, wyznaczyli im do realizacji zadania w ramach pozorowanej akcji ratowniczo-gaśniczej. Działania zastępu GCBA 5/24 polegały na ugaszeniu pozorowanego pożaru mieszkania powstałego na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego oraz ewakuacji osoby zagrożonej pożarem. W trakcie prowadzonej przez strażaków OSP akcji gaśniczej członkowie zespołu inspekcyjnego obserwowali przebieg i sposób realizacji zadań, zwracając przy tym szczególną uwagę na przestrzeganie przez ćwiczących członków OSP m.in. przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad taktyki działań ratowniczo-gaśniczych oraz zasad prowadzenia korespondencji radiowej.

       Po zakończeniu pozorowanej akcji strażacy KP PSP Wadowice przekazali druhom uwagi dotyczące przebiegu działań, a następnie sprawdzili sprawność oraz utrzymanie wybranego sprzętu pożarniczego i ratowniczego a także stan techniczny, porządek i czystość w części operacyjno-szkoleniowej remiz OSP.

       Końcową częścią inspekcji było sporządzenie protokołu jej przebiegu oraz na podstawie odpowiednich wskaźników liczbowych dokonanie oceny OSP - według kontrolujących zastęp OSP Klecza zrealizował przydzielone zadania w sposób bardzo dobry.

 

 

 

 

 

 

Tekst i foto: JK

 

 

 

XV Wojewódzkie Zawody PSP w Sporcie Pożarniczym "Oświęcim 2014"

       W dniach 11–12.06.2014 roku na obiektach KP PSP w Oświęcimiu oraz na stadionie sportowym MOSiR w Oświęcimiu przeprowadzono XI Wojewódzkie Zawody PSP w Sporcie Pożarniczym.

       Zawody rozegrane zostały w następujących konkurencjach:

 - pożarniczy tor przeszkód – 100 m,

 - wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni,

 - sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami,

 - pożarnicze ćwiczenie bojowe.

       Reprezentację Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach stanowili:

1. st. kpt. Henryk Maciejczyk – kierownik drużyny (JRG Andrychów).

2. mł. kpt. Łukasz Walczak (JRG Wadowice).

3. mł. asp. Piotr Bucki (JRG Andrychów).

4. sekc. Andrzej Wróbel II (JRG Andrychów).

5. sekc. Andrzej Kasperek (JRG Wadowice).

6. sekc. Rafał Kiszczak (JRG Wadowice).

7. sekc. Adrian Łubik (JRG Andrychów).

8. sekc. Karol Okręglicki (JRG Wadowice).

9. st. str. Gabriel Domasik (JRG Andrychów).

     10. st. str. Sebastian Szczurkowski (JRG Wadowice).           

     11. st. str. Grzegorz Penkala (JRG Wadowice).

       Nasza drużyna uzyskała następujące wyniki:

- pożarniczy tor przeszkód na dystansie 100 metrów: 144,70 sek. (najlepszy wynik: Gabriel Domasik - 21,85 sek.),

- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na III piętro wspinalni: 159,75 sek. (najlepszy wynik: Adrian Łubik - 21,29 sek.),

- sztafeta pożarnicza na dystansie 4x100 metrów z przeszkodami: 79,88 sek. (dla porównania w 2012 roku - 86,37 sek., a w 2013 roku 80,54 sek.),

- pożarnicze ćwiczenie bojowe: 51,81.

       W klasyfikacji drużynowej zawodów najlepsze okazały się drużyny z największych komend PSP województwa małopolskiego: zwyciężyła reprezentacja KM PSP w Krakowie przed drużyną SA PSP w Krakowie oraz zespołem KM PSP w Tarnowie. Reprezentacja KP PSP w Wadowicach sklasyfikowana została na 15 miejscu, tj. o cztery lokaty wyżej niż w roku ubiegłym.

 

    

Tekst: JK

Foto: G. Cegła

 

 

Udział reprezentacji KP PSP Wadowice w IV Mistrzostwach Medycznych i Ratowniczych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego     

       W dniu 10 czerwca 2014 roku na terenie powiatu olkuskiego zostały przeprowadzone IV Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych woj. małopolskiego, w których rywalizowało dwadzieścia odpowiednio wyposażonych drużyn, reprezentując wszystkie małopolskie komendy miejskie i powiatowe PSP a także krakowską Szkołę Aspirantów PSP.

       Celem zawodów było podniesienie poziomu oraz doskonalenie wiedzy i umiejętności małopolskich strażaków-ratowników PSP z zakresu prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Startujące w mistrzostwach zespoły, wykonując różnego rodzaju zadania ratownicze z udziałem odpowiednio ucharakteryzowanych pozorantów, konkurowały o zdobycie jak największej liczby punktów i zajęcie tym samym jak najwyższej lokaty w mistrzostwach.

       Organizatorzy przygotowali następujące zadania:

1) Pierwsze stanowisku zlokalizowanym na widokowym wzgórzu "Czubatka" w pobliżu Pustyni Błędowskiej w okolicach miejscowości Klucze zastępy ratownicze miały w jak najkrótszym czasie podać skuteczny prąd wody a następnie jak najszybciej przygotować pojazd ratowniczo-gaśniczy do działań przy kolejnym pożarze. Dodatkowymi utrudnieniami w tym zadaniu była duża różnica poziomów pomiędzy stanowiskiem samochodu ratowniczo-gaśniczego a miejscem pożaru oraz symulowane objawy zawału mięśnia sercowego u jednego z ratowników, któremu koledzy musieli udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy.

2) Kolejne zadanie to symulowany wypadek samochodowy w Bukownie Starym, przy którym doszło do rozszczelnienia i zapalenia instalacji gazowej pojazdu. Według założenia w samochodzie znajdowała się ciężarna kobieta oraz niemowlę. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie pojazdu i udzielenie pomocy, w tym również wsparcia psychicznego, uczestnikom zdarzenia.

3) Trzecie zadanie umiejscowiono w parku miejskim w Olkuszu - zadaniem strażaków-ratowników było poradzenie sobie z agresywnym psem oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy krwawiącemu kilkunastoletniemu chłopcu ugryzionemu przez zwierzę w szyję.

       Wszystkie działania podejmowane przez poszczególne drużyny były obserwowane i oceniane przez zespoły sędziowskie, które po zakończeniu rywalizacji dokonały klasyfikacji startujących drużyn. Mistrzostwa zakończyły się na olkuskim rynku odczytaniem przez sędziego głównego oficjalnych wyników rywalizacji. Pierwsze miejsce w mistrzostwach zajęła reprezentacja KP PSP Sucha Beskidzka, przed drużyną KM PSP Tarnów oraz ekipą z KP PSP Olkusz.

       KP PSP Wadowice reprezentowała drużyna debiutantów w składzie: mł. asp. Łukasz Stopa, mł. ogn. Damian Banaszak, mł. ogn. Zbigniew Tatar, sekc. Grzegorz Rokowski i st. str. Andrzej Moskała, która tym razem zajęła dalszą lokatę.

       Triumfatorzy zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami i dyplomami, które w obecności komendantów miejskich i powiatowych PSP z terenu województwa małopolskiego wręczył Małopolski Komendant Wojewódzki PSP - nadbryg. Andrzej Mróz oraz starosta olkuski - Barbara Rzońca.

       Warto dodać, że w trakcie mistrzostw uczniowie szkół podstawowych, a także pozostałe dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w akcji edukacyjnej "Dzieci ratują dzieci", w ramach której ratownicy medyczni prezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy. Dodatkową atrakcja zawodów były pokazy umiejętności strażaków oraz psów ratowniczych z nowosądeckiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

 

 

Więcej zdjęć: strona internetowa KP PSP Olkusz - kliknij

 

Tekst: JK

Foto: KP PSP Olkusz

 

 

Powiatowe obchody Dnia Strażaka

 

       W dniu 5 czerwca 2014 roku na placu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach zorganizowano powiatowe obchody Dnia Strażaka. W uroczystości udział wzięli m.in.: wicewojewoda małopolski – Andrzej Harężlak, małopolski komendant wojewódzki PSP – nadbryg. Andrzej Mróz, członek Zarządu Głównego Związku OSP RP i jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach – druh Józef Cholewka, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie a zarazem skarbnik Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach – dh Antoni Kwarciak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach – dh Marian Sołtysiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego – Józef Łasak, przewodniczący komisji bezpieczeństwa Rady Powiatu Wadowickiego - Maciej Koźbiał, starosta wadowicki – Jacek Jończyk, wicestarosta wadowicki – Marta Królik, a także pozostali przedstawiciele władz samorządowych – burmistrzowie, wójtowie, członkowie rad miast i gmin, obecni i byli komendanci powiatowi PSP lub ich przedstawiciele (st. bryg. w st. spocz. Bogusław Patera, bryg. Piotr Filipek, mł. bryg. Krzysztof Okrzesik, mł. bryg. Wojciech Murzyn), kapelan małopolskich strażaków - ks. mł. bryg. Władysław Kulig, dyrektor Zakładu Karnego w Wadowicach – mjr Marek Wrona. zastępca komendanta powiatowego policji w Wadowicach – mł. insp. Bogusław Wajdzik, wojskowy komendant uzupełnień w Oświęcimiu - ppłk. Wojciech Falkowski, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Wadowicach - Krystyna Kozik.

       Na uroczystość przybyła także liczna grupa członków wadowickiego Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP na czele z prezesem - st. asp. w st. spocz. Kazimierzem Gurdkiem, prezesi zarządów oddziałów miejskich/gminnych Związku OSP RP, komendanci miejscy/gminni  Związku OSP RP oraz przedstawiciele różnych podmiotów i instytucji, które wspierają działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej w powiecie wadowickim.

      Oprawę muzyczną zapewniły połączone siły członków orkiestr dętych Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleczy i Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni.

     Po złożeniu meldunku małopolskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP przez dowódcę uroczystości kpt. Bartłomieja Kowalskiego oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu narodowego, komendant powiatowy PSP - mł. bryg. Paweł Kwarciak przywitał wszystkich przybyłych na strażacki apel gości, funkcjonariuszy i członków OSP a także przedstawił krótką charakterystykę oraz dokonania Państwowej Straży Pożarnej.

       W dalszej części uroczystości najbardziej zasłużonych członków OSP i strażaków PSP uhonorowano odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi, w uznaniu nienagannej służby licznej grupie funkcjonariuszy zostały wręczone awanse na wyższe stopnie służbowe a  przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego i przewodniczący komisji bezpieczeństwa Rady Powiatu, wzorem lat ubiegłych, wręczyli także specjalne nagrody dla szczególnie wyróżniających się w minionym okresie strażaków PSP: st. kpt. Mirosława Matusika i st. kpt. Henryka Maciejczyka. Dodatkowo mł. ogn. Paweł Kobielus i st. sekc.. Andrzej Ryłko za szczególne zaangażowanie w pełnieniu służby zostali obdarowani przez komendanta powiatowego PSP okolicznościowymi dyplomami.

     W trakcie uroczystości w swoich wystąpieniach goście zwrócili szczególną uwagę na coraz większą złożoność i różnorodność zagrożeń, do likwidacji których wzywana jest obecnie straż pożarna i na znaczący wzrost liczby tych zagrożeń w ostatnich latach, podziękowali członkom OSP oraz strażakom PSP za ogromny wysiłek, zaangażowanie i profesjonalizm w ratowaniu życia, zdrowia i mienia ludzkiego, złożyli też wszystkim strażakom najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności. Na ręce komendanta powiatowego PSP w Wadowicach spłynęły z tej okazji wiązanki kwiatów oraz szereg okolicznościowych adresów, m.in. od komendanta głównego PSP - gen. bryg. Wiesława Leśniakiewicza oraz posła na Sejm RP - Tadeusza Arkita.        

      Należy wspomnieć, że niektórzy ze strażaków KP PSP Wadowice wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższe stopnie służbowe otrzymali w dniu 4 maja 2014 roku w Warszawie na krajowych obchodach Dnia Strażaka oraz w dniu 14 maja 2014 roku w trakcie uroczystych wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Krakowie.

       Oto wykaz wyróżnionych strażaków KP PSP Wadowice:

1. "Medal za długoletnią służbę":

- srebrny: st. ogn. Tadeusz Dębski,

- brązowy: mł. bryg. Jerzy Leśniakiewicz, st. kpt. Wojciech Grzybczyk, mł. ogn. Damian Banaszak, mł. ogn. Wojciech Płonka, mł. ogn. Szymon Ptaszek, mł. ogn. Piotr Stopa.

2. Odznaka "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej":

- srebrna: mł. bryg. Jacek Kolber, kpt. Marek Nowak,

- brązowa: asp. sztab. Jerzy Rączka, asp. Krzysztof Kobielus, mł. asp. Andrzej Góra.

3. Medal "Za zasługi dla pożarnictwa":

- złoty: mł. bryg. Jerzy Leśniakiewicz, mł. kpt. Tomasz Pałosz, st. ogn. Paweł Fortuna, ogn.  Sławomir Biliński, mł. ogn. Zbigniew Hajost,
- srebrny: st. kpt. Mirosław Matusik, st. kpt. Marek Szydło, mł. ogn. Marek Gałdyn, mł. ogn. Paweł Kobielus, mł. ogn. Wojciech Płonka, mł. ogn. Piotr Stopa, sekc. Marek Odrowąż,
- brązowy: sekc. Piotr Gracjasz, st. str. Grzegorz Penkala.

    Awansowani na wyższe stopnie służbowe zostali następujący funkcjonariusze KP PSP Wadowice:

- do stopnia st. kpt.: kpt. Marek Szydło i kpt. Łukasz Drylski,

- do stopnia kapitana: mł. kpt. Andrzej Wojnowski,

- do stopnia młodszego kapitana: st. asp. Tomasz Pałosz,

- do stopnia starszego aspiranta: asp. Łukasz Gramatyka, asp. Grzegorz Wider,

- do stopnia aspiranta: mł. asp. Jacek Górski,

- do stopnia starszego ogniomistrza: ogn. Paweł Fortuna, ogn. Tomasz Kożuch,

- do stopnia młodszego ogniomistrza: st. sekc. Marek Gałdyn, st. sekc. Paweł Gołba, st. sekc. Paweł Kobielus, st. sekc. Paweł Panek, st. sekc. Tomasz Paździor, st. sekc. Bogdan Suter, st. sekc. Zbigniew Tatar,

- do stopnia starszego sekcyjnego: sekc. Rafał Galus, sekc. Sławomir Kensiak, sekc. Andrzej Ryłko,

- do stopnia starszego strażaka: str. Michał Janicki.

       Warto dodać, że wśród uhonorowanych osób znalazł się także st. asp. w st. spocz. Aleksander Galas, który otrzymał Odznakę "Za zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej".
 

 

Tekst: JK

Foto: S. Srokosz, JK

 

Starsze wiadomości w zakładce Archiwum